10 08 20211896 жылы Семей қаласында фотограф Н.Г. Кузнецов жасаған көзі тірісінде сақталған сурет картинаның негізі болды. 9-13 сантиметр көлеміндегі фотосуретте оның ұлдары Ақылбай мен Тұрағұл ортада Абай бейнеленген.

Абай Құнанбаевтың тек екі фотосуреті ғана сақталғаны белгілі. ХХ ғасырдың 30-жылдарында қатыгез репрессияға ұшыраған ақынның көптеген ұрпақтары сияқты, олардың датағдырлары қиын. Мұхтар Әуезовтың сыбайласы, белгілі абайтанушы Қайым Мұхамедханов тапсырған суреттердің түпнұсқалары Семей қаласындағы Абайдың «Жидебай-Бөрелі» мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық қорық-музейінде сақталуда.

Бұл бірегей суреттердің тарихы таңғаларлық, себебі музей қорына түскенге дейін, олар Қазақстан бойынша ұзақ жылдар «саяхаттап» келген. ХХ ғасырда «Абай тақырыбын» қайта құруда өрлеу пайда болды, оның әмбебап бейнесі суретшілерге бейнелеу құралдарының көмегімен осы таңғажайып және ерекше тұлғаның барлық қырларын ашуға мүмкіндік берді.

1989 жылы Павлодарлық суретші Валентин Баранов «Абай және ұлдары» картинасын (1896 жылғы суреттің аттас жазбасы бойынша) салды.

Қазір 62 қонақ және Бірде бір тіркелген қолданушы жоқ сайтта отыр